Přílohy k hlavním jídlům

Brambory, těstoviny ,rýže…rýže, brambory, těstoviny…..není to trochu nuda?

Když si připravujete jídlo na každý den, dost brzo vás omrzí vařit k jídlům pořád ty samé přílohy. Naštěstí to vůbec není potřeba, protože možností je víc než dost, stačí se nebát zkusit něco nového…
Pokud potřebujete trochu inspirace, co přidat k hlavnímu jídlu, připravila jsem seznam mých oblíbených příloh.

Naštěstí už téměř pominul trend, který hlásal, že přílohy jsou nezdravé, tloustne se po nich a do vyváženého jídelníčku nepatří. Příloha je naopak odjakživa opodstatněnou součástí jídla – k vepřovému se zelím patří knedlík, k boloňské omáčce těstoviny, k rybě hranolky a k „číně“ rýže. A má to svůj význam. Přílohy obsahují komplexní sacharidy a sacharidy jsou základním zdrojem energie pro lidské tělo – ale to je téma na samostatný příspěvek…

Long story short – jezte přílohy!

Ale jako ve všem i tady platí:

1.v přiměřeném množství
(to samozřejmě záleží na pohlaví, váze a vaší fyzické aktivitě během dne. Velmi zhruba by to ale měla být 1/3 hlavního jídla.)

2. v dobré kvalitě
(vybírejte hlavně celozrnné, přírodní, bez dalších přídavků, umělých látek a dochucovadel)

3. ve správné úpravě
(vždy čím méně úprav, tím lépe)

No a nejvyšším pilířem zdravého stravování je samozřejmě rozmanitost – takže pokud si pořád myslíte, že fakt zdravá je jenom rýže, a brambory bychom fakt jíst neměly, pokusím se vás vyvést z omylu…

Rýže

rýže natural
Moje nejoblíbenější rýže – rýže NATURAL značky LAGRIS

Jak už jsem naznačila, rýže je všemi „dietáři“ považovaná za ideální přílohu. Její hubnoucí superpowers ale spočívají jen v tom, že výrazně odvodňuje organismus. Podle mě je to vhodná příloha jako každá jiná. Rozhodně ale nedoporučuju rýži ve varných sáčcích, nebo obyčejnou bílou rýži. Ideální (a taky chuťově mnohem lepší) je rýže dlouhozrnná a především ta NELOUPANÁ – taky označovaná jako hnědá nebo natural. Tahle rýže má jen částečně odstraněnou slupku a neporušený klíček, obahuje proto více vlákniny, vitamínů a minerálů a má nižší glykemický index.

Těstoviny

Oproti rýži jsou naopak zatracované všemi, kdo se slepě řídí radami na zaručené zhubnutí snadno a rychle. Kvalitní těstoviny jsou zdravým zdrojem sacharidů stejně jako rýže. Ale i tady musíte dobře vybírat a dát si pozor při přípravě. NAPROSTO ZÁSADNÍ je těstoviny nerozvařit – musí být „al dente“, tedy na skus, jinak je tělo velmi rychle stráví a vy dostanete hlad ani ne hodinu po obědě. Vybírejte si těstoviny celozrnné, obsahují více vlákniny, která proces trávení zpomalí a nedochází tak k velkým výkyvům hladiny cukru v krvi.  .

vřetena žitná
Mně osobně nejvíce chutnají tyto žitné těstoviny. Velmi jednoduše se ale rozvaří. Proto doporučuji jenom nasypat do vroucí vody, vypnout sporák a nechat v hrnci dojít.

Kuskus

Kuskus snad není třeba představovat. Je to taky těstovina (takže není o nic moc zdravější, než špagety), výhoda ale je, že ho stačí zalít horkou vodou. Zase platí – lepší celozrnný.

Pohanka

Konečně se dostávám k něčemu zajímavějšímu ! Pohanku jsem si naprosto zamilovala – dokonce tak, že o ní plánuji napsat samostatný příspěvek. Takže ve zkratce – má vysoký podíl bílkovin, spoustu vitamínů, a hodí se ke všem jídlům stejně jako ostatní běžnější přílohy. Další výhodou je, že se pohanka se nevaří! Jen se zalije horkou (nebo i jen vlažnou) vodou nechá bobtnat.

Kroupy

jecna lamanka
Kroupová lámanka je výborná na přípravu kaše – třeba k snídani.

Připadá mi, že se jedná o téměř zapomenutou přílohu.  A to je škoda! Já kroupy miluju třeba
k masu na houbách nebo k dušenému masu v mrkvi. Jsou to celá ječná zrna, takže se jedná o přirozenou potravinu, která prošla minimem výrobních procesů. Proto si zachovávají vysoký obsah vitamínů a minerálů. Před vařením je dobré je nechat namočené, nebo je alespoň pořádně proprat. Pak se vaří podobně jako rýže. Na Wikipedii se dokonce dočtete, že jsou oblíbenou potravinou hráčů  NFL. GO Kroupy!

Jáhly

Jáhly jsou stejně jako kroupy trochu zapomenutá tradiční česká surovina. Většinou se připravují  na sladko s ořechy, sušeným ovocem nebo s tvarohem. Dají se ale stejně dobře použít i ve slaných receptech, jsou báječné na zapékání a do nádivek, ale lze je použít úplně stejně jako rýži. POZOR! Před vařením je potřeba je několikrát spařit horkou vodou, aby se vyplavila hořkost.

Brambory

Brambory jsou podobně jako těstoviny dost často úplně zbytečně zatracovány. Přitom jejich nevýhodou je pouze to, že mají nízký obsah vlákniny. Na druhou stranu ale obsahují významné množtví vitamínů – především vitamin C. Brambory vařte vždy ve slupce, podobně jako u těstovin si dejte pozor na rozvaření. Pak se jedná o super přílohu, i když chcete zhubnout. Samozřejmě bramborová kaše, krokety a hranolky jsou úplně jiný příběh, ale to snad není potřeba zmiňovat.

Luštěniny

Hrách, čočka, fazole, nebo dnes populární cizrna…  Luštěniny stoprocentně do jídelníčku patří. Nedoporučuju je ale používat jako klasickou přílohu třeba k masu, protože kromě vysokého podílu sacharidů obsahují taky velké množství bílkovin. Ale o tom se dozvíte jinde

2 comments

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s