Lymfatická masáž

Tak jako vám krev cévním systémem roznáší životně důležité látky po těle, lymfatický systém zase sbírá z těla všechno nepotřebné zpátky. Hledáte nový způsob jarního detoxu? Zkuste lymfatickou masáž a odplavte z těla škodliviny!

Lymfa

Každá buňka ve vašem těle neustále na něčem pracuje a spotřebovává u toho látky, které jí dodáte. Všechno, co zbyde a co už buňka nepotřebuje, ze sebe vypustí ven do mezibuněčného prostoru. A tak vzniká lymfa. Lymfa je proto tvořená především přebytečnou vodou, ale taky do ní putují všechny toxické látky, dokonce i viry a bakterie. Je to tak trochu tělní odpad, kde se hromadí všechno, co v sobě nechcete mít. Lymfatické cévy, které lymfu odvádí z mezibuněčného prostoru si pak můžete představit jako kanalizaci, kterou tohle všechno teče k lymfatickým uzlinám.
Lymfatické uzliny mají  naprosto zásadní význam pro obranu před nemocemi. Ve velkém množství se v uzlinách vyskytují buňky imunitního systému a kontrolují všechen odpad, co protéká kolem. Pokud se v organismu vyskytne nějaká choroba, právě tady má náš imunitní systém šanci ji odhalit. Uzliny jsou v téhle metafoře jako čistička odpadních vod.

Lymfatický systém má proti cévnímu systému zásadní nevýhodu – není napojen na srdce, chybí mu tedy pumpa, která by poháněla tekutinu v cévách. Proudění lymfy je závislé pouze na svalech v okolí lymfatických cév a na jejich pohybu. Možná už se vám někdy stalo, že vám po dlouhém sezení v autobuse natekly nohy. Jednoduše se vám s v nich nahromadila lymfa, která neměla jak odtéct. Podle popisu lymfy v předchozích odstavcích je vám asi jasné že její zadržování a hromadění v otocích není pro tělo nijak prospěšné. Nikdo nechceme mít všechen ten tělní nepořádek zaseknutý na místě. Správné proudění lymfy je proto pro zdraví nezbytné a zásadně si k němu dopomůžete pravidelným pohybem a sportem.

Lymfatická masáž

K rozproudění lymfy je vhodná také lymfatická masáž. Lymfatické masáže jsou kosmetickými salony prezentované jako metoda snadného hubnutí. To může být pravda, ale jen částečně – žádná masáž na světě vás samozřejmě nezbaví tuku. Masírováním v oblasti lymfatických cest se lymfa v těle rozproudí a začne odtékat. Z těla se vám tak odplaví zbytečně zadržovaná voda a to i s toxickými látkami v ní. Vyloučení přebytečné tekutiny z těla může vést až k redukci váhy. Při výrazných otocích také dochází k utlačování malých cév nahromaděnou lymfou, což způsobuje špatné prokrvení tkáně. Zmírnění otoku lymfatickou masáží zlepší cévní zásobení a to napomůže spalování tuků v dané oblasti.
Lymfatická masáž rozhodně není zázračná cesta ke štíhlejšímu tělu, má ale jednoznačně pozitivní zdravotní účinky. Pokud si chcete odpočinou a dopřát si zdravou relaxaci, určitě si na ní zajděte ;).

 

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s