Hořčík nad zlato

Bolí vás hlava? Míváte křeče? Jste často podráždění a máte špatnou náladu? Lámou se vám vlasy? Nebo snad zuby? Jste často unavení, špatně spíte, třesou se vám ruce? Špatně se vám dýchá?

A napadlo vás někdy, že by to mohlo být nedostatkem hořčíku?

Horčík (magnesium) patří mezi esenciální mikronutrienty – je to minerál, který je nutné přijímat ve stravě, aby náš organismus správně fungoval. Přestože hořčíku je všude kolem nás dost – jak v zemské kůře, tak dokonce i jinde ve vesmíru, ve stravě ho má většina z nás nedostatek (asi 55 % populace – to je dost, nemyslíte?). Naše tělo ho spotřebuje totiž opravdu hodně – hned po draslíku je to nejčastější minerál ve všech našich buňkách. Každý z vás ho má v sobě asi 25 gramů.

A hodně ho tam není jen tak pro nic za nic, hraje extrémně důležitou roli ve všech biologických pochodech. Bez jeho přítomnosti by nemohla fungovat většina chemických reakcí v našem organismu, nemohli bychom pohybovat svaly, nedokázali bychom trávit cukry a tuky, vytvářet antioxidanty, zpracovávat vápník…. a výčet by mohl pokračovat bez nadsázky stovkou dalších funkcí. Nedostatek hořčíku negativně ovlivňuje nejen fyzickou, ale i psychickou kondici. Není proto divu, že pokud máte hořčíku málo, mohou vás potkat všechny nežádoucí účinky popsané v úvodu článku.

Kde mám ten hořčík teda vzít, z čeho a kolik?

Doporučený příjem se samozřejmě liší podle věku a pohlaví – čím jste větší, tím víc hořčíku potřebujete – takže muži asi 420 mg a ženy 320 mg za den.

Hořčík se vyskytuje téměř ve všech potravinách, od masa po mouku, ale jen
málokde ve velkém množství. Ze zeleniny je nejlepším zdrojem hořčíku špenát, z ovoce jsou to banány. Celkem hodně hořčíku získáte také z luštěnin. Na doplnění denního příjmu tohohle nedostatkového minerálu jsou ale jednoznačně nejlepší ořechy, proto je nezapomínejte zařazovat do jídelníčku nejlépe každý den – ale zase všeho s mírou, ořechy jsou sice plné minerálů, ale taky tuků. U hořčíku tedy platí jako všude jinde – dostatečné množství si zajistíte pestrou stravou. Celkem rozsáhlou databázi potravin s uvedeným množstvím hořčíku najdete tady .

ořechy
Nejlepším zdrojem hořčíku jsou ořechy

Na co si ještě dát pozor?

soft-drink-1200072_640Kromě příjmu hořčíku je dobré si pohlídat i jeho nadbytečný výdej. Zvýšenou spotřebu hořčíku vyvolává stres, ale taky nadměrné pití kávy a alkoholu. Ideálně se také vyhněte veškeré „chemii“ v jídle – při trávení všech konzervantů, barviv a dochucovadel dochází k zvýšenému výdeji minerálních látek. Z hlediska hladiny hořčíku jsou nejzáludnější slazené limonády které obsahují fosfáty – ty na sebe hořčík navazují a zabraňují tak jeho využití organismem. Čili můžete sníst špenátu kolik chcete, když ho zapijete colou, hořčík z něj nedostanete. Hlídat si příjem hořčíku byste měli také pokud sportujete, protože k velkým ztrátám dochází  pocením.

Takže na závěr ještě jednou – hořčík je extrémně důležitý pro vaše zdraví. Pro jeho dostatečný příjem jezte pestře, hlavně čerstvé potraviny  a vyhýbejte se všemu uměle zpracovanému jídlu.

 

 

 

 

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s