Run, run, run!

Chcete být fit? Běhejte!
Chcete mít lepší náladu? Běhejte!
Chcete zhubnout? Běhejte!
Chcete mít pevný zadek? Běhejte!
Chcete mít silnější břišní svaly? Běhejte!
Chcete se zbavit stresu? Běhejte!
Chcete si zlepšit fyzičku? Běhejte!

Běh je sport pro každého, kdo má aspoň trochu funkční nohy. Vážně. Nic víc nepotřebujete. Teda ještě kromě bot. Ale ani ty můžete taky vynechat (víc ve videu úplně dole).
Běh vychází z chůze, každý to umí, nikdo se to nemusí učit. Je to sport, který můžete dělat všude, a nic vás nestojí. Nepotřebujete tělocvičnu, halu ani hřiště. Zároveň jsme k běhu všichni velmi dobře fyziologicky vybaveni, je to pro nás ten nejpřirozenější druh pohybu a sportu (viz video).

 

 

A proč ještě je běhání tak skvělé? Je to sport, u kterého si sami nastavujete náročnost – nikdo a nic vás neomezuje, běžíte tak, jak můžete. Při běhu jste tak snadno dlouhodobě schopní udržet tepovoubfrekvenci v aerobním pásmu (tzn. když běžíte tak, že v klidu dýcháte, ne jako šílenec, co nejrychleji to jde), což je ideální na spalování tuku. Běháním taky posilujete – a to nejen nohy, ale především hýžďový sval (zadek) a i břišní svaly, které přitahují nohy směrem k hrudníku. Kromě svalů zároveň posilujete i kardiovaskulární systém- svoje srdce a cévy.

Při běhu se vám jako při každém sportu vyplavují endorfiny, hormony štěstí,  a protože se tenhle sport většinou provozuje venku, dostanete se na čerstvý vzduch, okysličíte si mozek a tradá, hned máte dobrou náladu.

V obou videích, které jsem přidala k tomuhle příspěvku, se dozvíte, že běh je něco, k čemu jsme skutečně všichni evolučně adaptováni. To znamená, že naše tělo je svojí stavbou i vytrvalostí tisíciletími vývoje přizpůsobeno k běhání. Skoro všichni jsme jako děti pobíhali sem a tam a byla to pro nás obrovská zábava, něco strašně přirozeného. Zkuste se tedy vrátit v čase – pokud máte pořád problém najít si cestu ke sportu, dejte šanci právě běhu. Pozitivní efekty se dostaví velmi rychle 🙂

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s