Zdravě podle Jamieho Olivera

Často se mě lidé ptají, proč tolik „řeším“ jídlo, které jím, když nepotřebuji hubnout, proč peču zdravé dezerty – jsou to přece dezerty,mají být nezdravé –  a proč by se vůbec měli zajímat o zdravý životní styl, když jsou se sebou spokojení, šťastní a mají prostě rádi hamburgery, kolu, kebab a chtějí si užívat života.

Jednu ze zásadních odpovědí  vám dá Jamie Oliver ve videu na konci příspěvku. Sama to bohužel neumím vysvětlit tak sugestivně a plamenně jako Jamie, pro všechny, kdo nevydrží 18 minut u videa ale aslepoň v krátkosti shrnu to zásadní.

Tři nejčastější příčiny smrti v USA a Anglii jsou onemocnění spojené s nevhodnou stravou a obezitou

Název videa říká: Učte své děti o jídle. Jídlo se v dnešní společnosti stává největším zabijákem. Tři nejčastější příčiny smrti v USA a Anglii jsou onemocnění spojené s nevhodnou stravou a obezitou. Dieta moderní společnosti způsobuje zrkacování průměrné délka života. Teď si říkáte – jasně, v USA, tam jeto samej burger a samej tlusťoch, u nás to tak není. Omyl – Česká republika má nejvyšší výskyt nadváhy i obezity  v celé Evropě, jedny z nejtlustších dětí v Evropě a obrovský nárůst rakoviny tlustého střeva. Z čeho asi?…Většina jídla, které kupujeme nejsou čerstvé potraviny, ale zpracované produkty plné konzervantů, dochucovadel a dalších přídavků. Doma se vaří čím dál tím méně. A veškeré naše stravovací návyky předáváme do dalších generací. Ve videu vidíte, jak americké děti nepoznají rajče nebo lilek od brambory. Možná se budete smát a řeknete si, že jsou to prostě jen tupí Američani. Ale kolik z vás doma připravuje jáhly nebo kroupy, kdo víte, jak vypadá tuřín nebo vodnice? Hlavně, že víte, který fastfood má lepší cheesburger a která restaurace má rozvoz zdarma…

Česká republika má nejvyšší výskyt nadváhy i obezity  v celé Evropě.

Když se o jídle a jeho vlivu na naše zdraví nezačneme více zajímat a nebudeme se snažit změnit naše stravovací návyky, brzo bude situace u nás úplně stejně kritická jako v USA. Jak ukazuje Jamie na příkladu akcí typu „Mléko do škol“ je důležité sám si zjišťovat informace o potravinách a nevěřit mediální masáži. Jinak si mylně (a co hůř – malým dětem) kupujeme například čokoládové mléko s představou, že je dobré pro naše kosti a místo toho do sebe dostáváme extrémní množství nepotřebného cukru.

Jste to, co jíte, není jenom prázdná fráze. Jídlo má vliv na váš organismus jako celek – na váš vzhled, na vaší výkonnost, na váš mozek i to, jak dlouho tady budete. A svůj životní styl předáte sému okolí, svým dětem a ovlivňujete tak jejich kvalitu života.

Je čas na změnu.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s