„Wannabe hipsteřina“ v Liberci

První víkend v září jsme se shodou náhod ocitli v Liberci zrovna v době kolem oběda. O tom, jaká je úroveň gastronomie v téhle severočeské metropoli nemám vůbec přehled, proto jsem si nechala od Googlu poradit, kde se najíst dobře a bez masa. Jako nejlepší volba jednoznačně vyšla Mikyna Coffee & Food Point s hodnocením 4,5 z 5 na TripAdvisoru. Podle fotek interiéru i jídel by tahle kavárna s klidem zapadla i do prostředí velkoměsta.
A fotky nelhaly – kavárna Mikyna má skutečně moc hezký, „moderně kavárenský“ interiér a dokonce i klientela připomínala typické hipster osazenstvo, na které jsme zvyklý z Prahy. U stolu vedle nás seděla slečna s platinovými, šikmo střiženými vlasy, plátěnou taškou a cizojazyčnou knihou a hlasitě proklamovala, že jí avokádo zachránilo život. No prostě jako doma. To že jsme na severu nám ale rychle připomněl všudypřítomný chlad – místní jsou holt asi zvyklý na nižší teploty a tak nemají potřebu vyhřívat ani interiéry.  Dalším nedostatkem byla velmi pomalá obsluha – kavárna je poměrně malá, starají se o ní dvě servírky a přesto si na objednání počkáte poměrně dlouho, případně na sebe musíte výrazně upozornit nebo si dojít objednat k baru.

Jídelní menu je stručné, což bývá většinou velké plus – o víkendu je rozdělené na snídaně (asi 5-8 položek) a podobně dlouhé odpolední menu. Vesměs se jedná o jednoduchá kavárenská jídla, jako jsou obložené topinky, lívance, zeleninové krémy a zelenino – luštěninové saláty.  Ideální výběr na  brunch nebo lehký oběd. O to překvapivější proto je, jak dlouho trvá, než vám jídlo přinesou na stůl. Možná v Mikině spoléhají na přísloví „hlad je nejlepší kuchař“, v našem případě bohužel ani to nepomohlo…

Mikina_1

Objednala jsem si houbovou misku se zeleninou a placičkami z čočky a červené řepy. Na pohled jídlo jako z Instagramu – spousta barev, zelenina, placky, salát, hummus, kroupy – na talíři se toho odehrávalo vážně hodně, jen hub tam bylo na pomálu (škoda, že mi byla zima a měla jsem hlad, tak na žádné velké focení nebyla nálada). Hned při prvním soustu mě zarazilo, že celé jídlo je úplně studené, talíř ledový, ale čočkové placky teplé. To by bylo ale to nejmenší. Zeleninové mísy v kavárně Mikina stojí 139 korun – odhadla bych, že většinu nákladů tvoří olivový olej, se kterým se tady vážně nešetří. Všechny složky mísy se v něm doslova koupaly. Rukola byla prostě tak, jak jí kuchař vyndal z lednice – nijak ochucená, prostě jen hozená na talíř. U rajčat si dal někdo maličko víc práce a navrch nasypal sůl a pepř, bohužel obojí namleté na nejhrubší zrnka. Zamíchat to taky nikoho nenapadlo, vrchní rajčata byla tedy přesolená a obří kusy pepře dobré tak leda na spálení všech chuťových buněk. Špaldové kroupy bych ráda ocenila, přece jen je to v českých restauracích stále dost netradiční příloha, bohužel ale byly nedovařené a navíc smíchané s lacinými kyselými nakládanými olivami, které chuťově vůbec neladily se zbytkem jídla. Další složkou talíře byly grilované houby a paprika – grilované je zde asi zvláštní překlad pro mastné. Jestli tohle vidělo gril, tak rozhodně ne v den servírování, jak už sem zmínila, bylo i tohle úplně ledové. Čočkové placky připomínaly tradiční veganské burgry a chuťově se jim asi nedá nic vytknout, ale i zde přišlo zklamání v podobě na uhel spálené spodní strany. Na celém jídle tak vynikal pouze cizrnový hummus, který byl velmi jemný a výborně dochucený. Za ten dávám palec nahoru.

mikina_2

Celá „houbová“ mísa působila, jako když pejsek s kočičkou vařili dort – někdo se pokoušel do jednoho pokrmu nacpat nespočet nápadů, z nichž ani jeden nedotáhl do konce a navíc to pak neochutnal celé dohromady. Tohle jídlo prostě nedávalo smysl – pokud si dáváte k obědu veganskou zeleninovou variantu, nechcete odcházet s pocitem žaludku těžšího než po guláši se šesti.

Poměr cena/ výkon strašlivý. Ač se Mikyna Coffee & Food Point na první pohled snaží, odhaduji, že mezi hipsterskými kavárnami ve větším městě by asi nepřežila. Za interiér, hummus a veganské varianty na menu dávám 2 body z 5.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s