POZOR CUKR!!

Cukry = strašák všech strašáků.  Všichni kolem nich jančí a vlastně naprosto přirozeně. Cukry jsou totiž na jednu stranu primární zdroj energie pro naše tělo, na druhou stranu ze všech stran slyšíme, že je máme omezovat. Jak se v tom tedy zorientovat? V první řadě je potřeba pochopit, že nejsou cukry jako cukry. Cukry – jiným slovem sacharidy, jsou buď složité nebo jednoduché. Většinou se pojem sacharidy používá jako obecné označení a za cukry považujeme jenom podskupinu těch jednoduchých. Proto na obalech potravin najdete kolonku sacharidy a podkolonku „z toho cukry“. Zjednodušeně – složité sacharidy chceme, jednoduché nechceme. Nebo jenom trošku, s mírou 😉
Rozdíl je v tom, že složité sacharidy se tráví delší dobu, proto uvolňují energii do těla postupně, naopak jednoduché cukry se vyplavují rovnou do krve a pokud právě v tu chvíli nemají jiné využití, tak taky rovnou do tukových zásob. Jestliže jste hodně aktivní (ať už fyzicky, nebo psychicky – mozek je hlavní palič sacharidů v těle), je přiměřený přísun rychlé sacharidové energie fajn. V opačném případě, a to se bohužel v dnešní době týká valné většiny populace, si vysokým příjmem cukrů zaděláváte nejen na hezkou pneumatičku, ale i na cukrovku a další zdravotní komplikace. Že je cukr v řepném a třtinovém cukru nebo v medu asi všichni vědí. Málokdo se ale zamyslí nad tím, kolik se ho schovává jinde. Vybrala jsem proto pro srovnání 45 různých potravin a srovnala je podle množství cukrů do tabulky s „infografikou“. Takže teď už budete vědět, jak jsou na tom jahody ve srovnání s čokoládou nebo s kečupem.

Co si z toho vzít?

Při pohledu na cukernou „pyramidu“ si musíte uvědomit jednu zásadní věc – množství cukru je uvedené na 100 gramů nebo 100 ml výrobku. Přestože jablko a Cola mají stejné množství cukrů, 100g to váží jedno celé jablko ale jenom 1/3 sklenice nápoje! Totéž platí pro pomeranč a pomerančový džus. Za to Deli tyčinka váží zhruba stejně jako větší linecké kolečko. Stejně tak Granka, které je ze 70 % jenom cukr, si do sklenice nenasypete deset deka. Naopak je zřejmé, že sušené ovoce, jako třeba rozinky, byť není nezdravé, může být dost zrádné.
Krásně taky vidíte, že není všechno zlato, co se třpytí – müsli tyčinka Fit a Fitness raní cereálie jsou krásný příklad.
Za pozornost stojí i mléčné výrobky – tradičně jsou považovány hlavně za zdroj bílkovin, ale obsahují laktózu, tedy mléčný cukr. Sklenice mléka je „na tom stejně“ jako 100 g hroznového vína.
Do srovnání sem zařadila i obiloviny a přílohy jako mouku, pohanku a chleba. To jen aby bylo vidět, že jsou významným zdrojem sacharidů, ale neobsahují téměř žádné cukry. Ale o tom víc v článku o přílohách.
Pokud vás zajímá, kolik cukrů je v dalších potravinách, není nic snažšího, než číst etikety, nebo se podívat na KalorickéTabulky.cz

sacharidy

 

One comment

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s