Snídaně je grunt!

Zatím jsem měla to štěstí, že jsem za celý svůj život (když pominu těch pár obligátních dnů po narození, že kterých si nemám šanci nic pamatovat) nebyla hospitalizovaná. Dílem to možná můžu přičítat zdravé stravě a životnímu stylu, ale v tomhle případě nebudu přehánět – do nemocnice se člověk dostane ze spousty různých důvodů, které často nemůže ovlivnit ať se o sebe stará, jak chce dobře. Ale ve chvíli, kdy už vás ta smůla potká a vy se dostanete na sterilní bílé ústavní lůžko, měli byste se o sebe (společně s nemocničním personálem) začít sakra starat, abyste byli co nejdříve zase fit a na nohách.

Za poslední roky se pár mých blízkých do nemocnice dostalo. A tak sem chtě nechtě viděla i to, jak taková nemocniční strava vypadá (dobře, kecám, zaměřila sem se na to, jak jinak :D). A bohužel jídlo v nemocnicích neodpovídá ani trochu tmu, co jsem napsala výše – tedy snaze dostat vás do dobrého zdravotního stavu. Nebudu lhát, že to byl pro mě šok, ve státních institucích jsem ani žádnou vysokou gastronomii nečekala a o úrovni nutričního vzdělání absolventů klasických medicínských oborů i gastronomických středních škol kolují nejrůznější mýty (to není výtka směřovaná k doktorům a kuchařům, spíš k českému vzdělávání). Mnohem víc mě ale zarazilo, když jsem se v novinách (naprosto náhodně, pravděpodobně někomu přes rameno v metru) dočetla, že nemocniční nutriční terapeutka (tzn. někdo s vysokoškolským vzděláním přímo zaměřeným na stravu) shledává úroveň stravování v nemocnicích naprosto v pořádku a že je podle ní úplně o.k. dávat nemocným pacientům běžně k snídani dvě koblihy.  Buď to byla Babišova agitka, nebo se paní bála, že kdyby řekla cokoli jiného, nedostane prémie pramenící z peněz ušetřených na jídle pro její strávníky…

Abyste mě nechápali špatně – dát si jednou za čas k snídani koblihu není nic

Výsledek obrázku pro kobliha

špatného. Ani vzdáleně to ale nepřipomíná žádný ze směrů racionálního stravování. A rozhodně to není plnohodnotná snídaně plná živin nutných na regeneraci člověka ve špatném zdravotním stavu. Abych nemocnicím a jejich personálu zase tak moc nekřivdila, musím říct, že v jednom ohledu ty snídaně přece jen dělají dobře. Snaží se totiž vyjít vstříc svým zákazníkům a dávat jim to, na co jsou zvyklý. I já se totiž u klientů jakožto výživový poradce až příliš často setkávám s fenoménem velmi smutné snídaně. Buď první jídlo dne chybí úplně, nebo je to nějaký naprostý „nesmyl“. A přitom snídaně je grunt, je to první, co ráno sníte, je to vaše palivo na nejproduktivnější části dne. Lidi, sakra, najezte se dopoledne pořádně!!!

Výsledek obrázku pro míchaná vajíčka

 

A tak jsem vybrala devět „typických“ českých snídaní, a udělala jsem jejich (hodně zjednodušené) základní porovnání. A ano, je tam i chocapic s mlékem. Ano, skutečně znám velmi dobře někoho, kdo v dospělosti ještě snídá chocapic s mlékem.

Výsledek obrázku pro vločky s mlékemCelé porovnání je udělané vůči „Doporučené snídani pro průměrnou 35-letou velmi málo aktivní ženu měřící 170 cm a vážící 60 kg“. Čili pro někoho, kdo by měl za den sníst smutných 8000 kJ, kdy čtvrtina toho padne na snídani. Hodnocení se vztahuje zejména na kalorickou hodnotu a podíl bílkovin, sacharidů a tuků. Samozřejmě se jedná pouze o obecná výživová doporučení a průměrné hodnoty, pro průměrného zdravého jedince. Že nikdo takový neexistuje je doufám všem jasné (já osobně všechny jídelníčky sestavuji vždycky klientům naprosto individuálně), ale pro porovnání z něčeho vyjít musíte.. .

Pozor – u cukrů se jedná o jednoduché cukry a o jejich MAXIMÁLNÍ DOPORUČENÝ PŘÍJEM  – tedy méně vůbec nevadí. Naopak je to u vlákniny – více není na škodu 😉

průměrná snídaně – 25 % denního příjmu
energie (kJ) bílkoviny (g) sacharidy(g) cukry (g) tuky (g) vláknina (g)
2000 17,6 64,7 max 11,8 15,8 7,5

zelené sloupečky označují 100 % doporučené hodnoty
červené sloupečky ukazují množství v dané snídani

Dvě koblihy s marmeládou 

koblihy

Začneme hned z vostra, ať vidíte, co že se mi na těch koblihách pro nemocné nezdá. Z pohledu množství energie byste si totiž mohli říct, že je vše jak má být. Že je tam spousta cukru, no a co, tak přijedete z nemocnice o pár kilo tuku těžší, to by nebylo to nejhorší. Co ale někomu, kdo se snaží vyléčit nebo zregenerovat, bude chybět v koblihách nejvíce, jsou bílkoviny – základ pro protilátky i pro obnovu tkání. Vitamíny a minerály v kolibách taky nehledejte a vlákninu už vůbec ne. Prostě kobliha je typickým zdrojem  prázdných kalorií.

vajíčka

Míchaná vajíčka

Takhle nějak vypadá takzvaná keto-dieta. Vajíčka jsou z  nutričního hlediska fajn věc, ale je to po ránu trochu moc tuků a až zbytečně moc bílkovin. Pokud celý den sedíte na zadku, tak to prostě nevyužijete. Naopak vám bude chybět energie ze sacharidů. Teoreticky to není pro naší neaktivní třicátnici nic moc snídaně. Pokud takhle nejíte denně a přidáte k tomu nějakou tu zeleninu (ne, kečup není zelenina..), uděláte pro sebe ale mnohem víc, než když slupnete koblihu. Když si ke třem vajíčkům dá fyzicky aktivní muž víc, než jeden plátek chleba (započítaný zde), může to být i celkem fajn snídaně.

Ovesné vločky s jogurtem

vločky

Vločky s ovocem, jogurtem a ořechy – kombinace, která je dneska považovaná skoro za prototyp zdravé snídaně. Jak si stojí v porovnání s naší „průměrně správnou“ snídaní? No docela dobře 😉 Ve vláknině rozhodně vede, což je plus. Cukrů je dost, ale ovoce není třeba se bát. Záleží samozřejmě na množství – v téhle snídani je 40 g vloček, 100 g malin, 150 g jogurtu a 10g ořechů. 30-40g vloček se považuje za „průměrnou porci“, naše „průměrná osoba“ by si mohla dát i o něco víc. Pro mě rozhodně vítěz v kategorii sladká snídaně.

 

Chocapic s mlékemchocapic

Tak tady vidíte další úžasný paradox nesmyslné snídaně. S 35 g chocapicu a 200 ml mléka do sebe nedostanete ani polovinu potřebné energie, zato se naládujete enormním množstvím jednoduchých cukrů. Pokud jste tohle zvyklý snídat, není divu, že vás večer dožene hlad a chuť sežrat pytlík brambůrků, nebo smažák s hranolkama. Tohle není plnohodnotné jídlo…

 

Chleba s máslem a májkouchleba s májkou

Čekali byste, že tady bude oproti ovesným vločkám nálož bílkovin? Omyl. A chleba – to jsou přece sacharidy, tak na to bacha! Zase omyl. Budete opět v energetickém deficitu, bílkoviny aby člověk pohledal, a jediné, co vám nebude chybět jsou živočišné tuky. Nejste-li statný dřevorubec (který musí sníst takový chleby aspoň 4), tenhle poměr živin nedoporučuji..

 

Dva rohlíky s taveňákem

rohlík s tavenákem

Dva rohlíky! Celý dva rohlíky?!  Jo, i to je k snídani pořád trochu málo. Z hlediska sacharidů jste tak nějak v normě, ale vlákninu tam samosebou nenajdete. Takže budete mít za chvíli zase hlad. A taveňáky prosím nejezte. Jestli máte pocit, že je to sýr a tak je to kvalitní zdroj bílkovin, no tak na to prostě zapomeňte. Mějte se rádi. Nejezte odpad.

Dva celozrnné rohlíky rohlíky se šunkourohlík se šunkou

Seznam zakončím „racionálnější“ rohlíkovou variantou. Takhle snídaně se skládá z dvou celozrnných rohlíků namazaných margarínem a dvou plátků 90% šunky. Z toho už se naše 60 kilová mladá paní poměrně hezky nají. Místo šunky si může dát na rohlík třeba ca 30 g olomouckých tvarůžku nebo 50 g tofu.  No a když k tomu sezobne ještě kus papriky, okurky, nebo rajčete, bude se určitě celý den cítit mnohem lépe, než po dvou koblihách…

 

Pár tipů na méně tradiční, zdravé, sladké i slané snídaně najdete i tady na blogu 😉

Sladké batáty

Snídaně (š)žampionů!

Dýňové lívanečky

 

 

 

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s